Hlasování v celostátní kuchařské soutěži Finále Zdravá 5 je ukončeno!

CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ FINÁLE ZDRAVÉ 5

KDO MŮŽE SOUTĚŽIT?
Do prvního kola soutěže se mohou přihlásit tříčlenné týmy z každé mateřské školy, základní školy, dětského domova nebo nízkoprahových či volnočasových klubů v ČR. Zařazení do soutěžních kategorií je následovné: Mateřská škola, Základní škola mladší žáci (1. a 2. třída), Základní škola starší žáci (3. – 5. třída), Základní škola žáci druhého stupně (6. – 9. třída), Dětská zařízení a interní kategorie Zaměstnanec s dítětem/dětmi. Každá škola, dětský domov i nezisková organizace mohou přihlásit libovolný počet tříčlenných týmů (výjimku mají dětské domovy, kde jeden tým může mít až 5 dětí). Klienti dalších školských a sociálních zařízení, jako jsou nízkoprahová zařízení a další subjekty pracující s dětmi a mládeží, se mohu zúčastnit také a budou zařazeni do kategorie Dětská zařízení.

O CO SOUTĚŽÍME
V letošním ročníku soutěžíme především o účast v hlavním kole soutěže, které proběhne v Praze a také o zážitkové či materiální ceny pro celý tým.

ZADÁNÍ A PŘIHLÁŠKA DO SOUTĚŽE

Pro každou kategorii je povinné vyplnit přihlášku a splnit následující zadání. K přihlášce na webu Zdravé 5 je potřeba přiložit popis přípravy pokrmu včetně receptu, fotografie z přípravy a servírování nebo stolování, krátký příběh, který se s receptem pojí. Vždy zvolte jednu hlavní fotografii, která bude nejlépe zobrazovat připravený pokrm. Upozorňujeme, že ve finálním bodování rozhoduje splnění zadání, soutěžní recept (složení, suroviny, postup), příprava, stolování/servírování, příběh, využití surovin, ale také kvalita (ostrost) fotografií.

Hlásit se můžete v období od 19. února do 26. dubna 2024. Subjekt musí být registrován v systému Zdravé 5 (mimo interní kategorii zaměstnanci společnosti Albert) a pod svými přístupovými údaji vyplňuje a nahrává přihlášku do soutěže. Součástí přihlášky musí být název soutěžního týmu (přezdívka), název pokrmu, soutěžní kategorie, fotografie (maximálně 4, každá o velikosti maximálně 1 MB, fotografie by měly být ostré a nerozmazané) a popisek s receptem, případně dalším sdělením, které s receptem souvisí.

Kategorie MŠ (děti od 4 let)


PŘIPRAVTE POKRM, KTERÝ BUDE OBSAHOVAT LIBOVOLNOU ZELENINU. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také stolování a servírování. Týmy mají za úkol poslat v přihlášce fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly a případně nám mohou zaslat i fotku ze společného stolování. Pohoštění si mohou vychutnat společně v rámci soutěžního týmu nebo se o něj mohou podělit s kamarády. Dále by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat, tedy nemít potravinové přebytky. Zelenina musí být hlavní součástí pokrmu. Jeden tým (3 děti) by se měl vejít do celkové částky 200 Kč za suroviny. Nezapomeňte také na příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, komu jste ho věnovali apod.) Na přípravě celého pokrmu se musí podílet děti z týmu.


Kategorie 1.-2. třída


PŘIPRAVTE ORIGINÁLNÍ VYVÁŽENOU SVAČINU DO ŠKOLY, kterou je možné vzít do krabičky/skleničky a ve škole ji „pohodlně“ zkonzumovat. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také servírování, týmy mají za úkol poslat nám v přihlášce fotku, jak pokrm naservírovaly. Dále by děti měly v receptu využít všechny nakoupené suroviny a neplýtvat, tedy nemít potravinové přebytky. Jeden tým (3 děti) by se měl vejít do celkové částky 200 Kč za suroviny (pro 3 porce). ezapomeňte ani příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, komu jste ho věnovali apod.). Na přípravě celého pokrmu se musí podílet děti z týmu.


Kategorie 3.-5. třída


PŘIPRAVTE ORIGINÁLNÍ MUFFINY (SLADKÉ ČI SLANÉ), KTERÉ BUDOU OBSAHOVAT OVOCE NEBO ZELENINU. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také servírování, týmy mají za úkol poslat v přihlášce fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly. Dále by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat, tedy nemít potravinové přebytky. Jeden tým (3 děti) by se měl vejít do celkové částky 200 Kč za suroviny. Nezapomeňte ani příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, komu jste ho věnovali apod.). Celý pokrm by měly připravovat děti samy.


Kategorie 2. stupeň ZŠ


PŘIPRAVTE ORIGINÁLNÍ SEDVIČ NEBO TORTILLU (SLADKOU ČI SLANOU), KTERÁ BUDE OBSAHOVAT ZDROJ BÍLKOVIN A LZE SI JI VZÍT NA SVAČINU DO ŠKOLY. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také servírování, týmy mají za úkol poslat v přihlášce fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly. Dále by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat. Jeden tým (3 děti) by se měl vejít do celkové částky 200 Kč za suroviny. Nezapomeňte ani příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, s kým jste ho snědli, komu jste ho věnovali apod.). Celý pokrm by měly připravovat děti samy.


Kategorie Dětská zařízení


PŘIPRAVTE VYVÁŽENOU SNÍDANI. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také stolování a servírování, kdy nám týmy mají za úkol poslat fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly případně nám zaslat fotku ze společného stolování (pohoštění mohou sníst společně v rámci soutěžního týmu nebo spolu s těmi, koho obdarují). Dále by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat. Jeden tým (do 5 dětí) by se měl vejít do celkové částky 400 Kč za suroviny. Nezapomeňte ani příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, s kým jste ho snědli, komu jste ho věnovali apod.). Celý pokrm by měly připravovat samy děti.


Interní kategorie Zaměstnanci firmy Albert s dítětem/dětmi


PŘIPRAVTE ORIGINÁLNÍ SVAČINU PRO DĚTI, KTERÁ BUDE OBSAHOVAT PRODUKT NATURE´S PROMISE. NA SVAČINĚ SE MUSÍ PODÍLET DÍTĚ/DĚTI. Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také servírování, vyváženost, originalita i celkové pojetí. Pošlete nám popis přípravy, fotky i kompletní recept včetně použitých surovin. Vyhrát můžete dárkové karty na nákupy v Albertu v hodnotě až 3000 Kč. Zaměstnanec musí uvést v přihlášce své osobní číslo. V této kategorii soutěžíme o dárkové karty, které nejsou vázány na účast v hlavním kole soutěže.

Finále Z5
Finále Z5

KRITÉRIA SOUTĚŽE
Odborná porota bude hodnotit složení, přípravu, vyváženost receptu, originalitu, stolování, příběh spojený s receptem a kvalitu zaslaných fotografií. Cena receptu by se měla pohybovat v hodnotě 200 Kč (pro dětská zařízení je 400 Kč na jeden tým, kde je maximálně 5 dětí). Týmy jistě u poroty zabodují i kreativním názvem receptu a celkovým pojetím – kostýmy soutěžících, dekorace apod. O postupu mezi nejlepší týmy rozhoduje splnění všech výše uvedených podmínek.

PROPLACENÍ SUROVIN
Nadační fond Albert proplatí nákup potřebný na přípravu receptu každého týmu v prvním kole, a to zasláním dárkové karty do prodejny Albert v hodnotě 200 korun (jedna dárková karta je vždy určena pro jeden tým, v případě, že přihlásíte týmů více, obdržíte více dárkových karet).

Dárkovou kartu zašleme na adresu, ale až po obdržení přihlášky (receptu, fotografie a konceptu) do soutěže a také po obdržení účtenky za nakoupené suroviny v hodnotě minimálně 200 Kč. Suroviny mohou být nakoupeny v libovolné prodejně kterékoliv maloobchodní značky. Suroviny pro více týmů jedné školy nebo třídy mohou být na jedné účtence, poukázky zašleme jedné zodpovědné osobě ve škole. Účtenky včetně jména pedagoga, názvu a adresy školy zasílejte na adresu: Silvie Zavřelová, Nadační fond Albert, Radlická 117, Praha 5, 158 00.

PRŮBĚH SOUTĚŽE
Přihlašování do soutěže je možné v období od 19. února. Do finálového kola postoupí 3 nejlepší týmy z každé kategorie z celé České republiky, které splní veškeré podmínky soutěže (mimo kategorii zaměstnanci společnosti Albert). O finalistech rozhodne odborná porota Zdravé 5. Odborná porota Zdravé 5 vybere z došlých přihlášek 2 nejlepší týmy z každé soutěžní kategorie a o 1 postupujícím týmu z každé kategorie (kromě kategorie Dětská zařízení, tato kategorie nebude podléhat online hlasování) rozhodne veřejnost prostřednictvím hlasování na začátku května. 15. května 2024 oznámíme postupující týmy do finále i finální soutěžní úkol. Velké Finále, kde se nejlepší týmy utkají o vítězství 12. ročníku soutěže, proběhne 24. května 2024. Na všechny finalisty čekají hodnotné ceny, a především velký zážitek v rámci hlavní akce.

Časový harmonogram soutěže:

19. 2. 2024 Vyhlášení soutěže
19. 2.- 26. 4. 2024 Přihlašování týmů
2. 5.- 9. 5. 2024 Hodnocení poroty a hlasování
15. 5. 2024 Vyhlášení postupujících týmů
24. 5. 2024 Velké Finále – vaření s finalisty za účasti odborné poroty

Nadační fond Albert si vymezuje právo případné změny podmínek nebo termínů soutěže, které včas oznámí na www.zdrava5.cz a e-mailem škole nebo zařízení.

V případě dotazů kontaktujte
Alenu Paldusovou: alena.paldusova@albert.cz, 720 936 177
Silvii Zavřelovou: silvie.zavrelova@albert.cz, +420 775 662 733