Hlasování v celostátní kuchařské soutěži Finále Zdravá 5 je ukončeno!

CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ FINÁLE ZDRAVÉ 5

KDO MŮŽE SOUTĚŽIT?
Do prvního kola soutěže se mohou přihlásit tříčlenné týmy z každé mateřské školy, základní školy, dětského domova nebo nízkoprahových či volnočasových klubů v ČR. Zařazení do soutěžních kategorií je následovné: Mateřská škola, Základní škola mladší žáci (1. a 2. třída), Základní škola starší žáci (3.–5. třída), Základní škola žáci druhého stupně (6.–9. třída) a dětská zařízení. Každá škola, dětský domov i nezisková organizace mohou přihlásit libovolný počet tříčlenných týmů (výjimku mají dětské domovy, kde jeden tým může mít až 5 dětí). Klienti dalších školských a sociálních zařízení, jako jsou nízkoprahová zařízení a další subjekty pracující s dětmi a mládeží, se mohou zúčastnit také a budou zařazeni do kategorie Dětská zařízení.
Zaměstnanci s dětmi pouze interně.

O CO SOUTĚŽÍME
V letošním ročníku soutěžíme o vybavení školních kuchyní v celkové hodnotě 100 000 Kč, dále o zážitkové pobyty či další materiální ceny.

ZADÁNÍ A PŘIHLÁŠKA DO SOUTĚŽE

Mateřské a základní školy


Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také stolování a servírování, kdy nám týmy mají za úkol poslat fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly, případně nám zaslat fotku ze společného stolování (pohoštění mohou sníst společně v rámci soutěžního týmu nebo spolu s těmi, koho obdarují). Zároveň by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat. Jeden tým (3 děti) by se měl vejít do celkové částky 200 Kč za suroviny. Nezapomeňte ani na příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, s kým jste ho snědli, komu jste ho věnovali apod.).
Vaším úkolem je připravit pokrm podle následujícího zadání:

Kategorie MŠ: Připravte pokrm který bude obsahovat sezónní ovoce a/nebo zeleninu.
Kategorie 1.–2. třída ZŠ: Připravte pokrm, který bude obsahovat luštěniny.
Kategorie 3.–5. třída ZŠ: Připravte pokrm, který bude obiloviny.
Kategorie 2. stupeň ZŠ: Připravte pokrm, který bude bohatý na bílkoviny.


Dětská zařízení


Kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také stolování a servírování, kdy nám týmy mají za úkol poslat fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly, případně nám zaslat fotku ze společného stolování (pohoštění mohou sníst společně v rámci soutěžního týmu nebo spolu s těmi, koho obdarují). Zároveň by děti měly v receptu využít všechny suroviny a neplýtvat. Jeden tým (do 5 dětí) by se měl vejít do celkové částky 400 Kč za suroviny. Nezapomeňte ani na příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, s kým jste ho snědli, komu jste ho věnovali apod.).
Vaším úkolem je připravit pokrm, který bude bohatý na bílkoviny.

K přihlášce na webu Zdravé 5 je potřeba přiložit popis přípravy slavnostního pohoštění, včetně receptu, fotografie z přípravy a servírování nebo stolování (1), krátký příběh, který se s receptem pojí (proč jste zvolili tento recept, s kým jste ho snědli, komu jste ho věnovali apod.) (2). Upozorňujeme, že ve finálním bodování rozhoduje splnění zadání, soutěžní recept (složení, suroviny, postup), příprava, stolování/servírování, příběh, využití surovin, ale také kvalita (ostrost) fotografií.

Hlásit se můžete v období od 1. března do 30. dubna 2023. Subjekt musí být registrován v systému Zdravé 5 (registrace na www.zdrava5.cz) a pod svými přístupovými údaji vyplňuje a nahrává přihlášku do soutěže. Součástí přihlášky musí být název soutěžního týmu (přezdívka), název pokrmu, soutěžní kategorie, fotografie (maximálně 4, každá o velikosti maximálně 1 MB, fotografie by měly být ostré a nerozmazané) a popisek s receptem, případně dalším sdělením, které s receptem souvisí.

Finále Z5
Finále Z5

KRITÉRIA SOUTĚŽE
Odborná porota bude hodnotit složení, přípravu, originalitu, stolování, příběh spojený s receptem a kvalitu zaslaných fotografií. Cena receptu by se měla pohybovat v hodnotě 200 Kč (pro dětská zařízení je 400 Kč na jeden tým, kde je maximálně 5 dětí). Týmy jistě u poroty zabodují i kreativním názvem receptu a celkovým pojetím – kostýmy soutěžících, dekorace apod. O postupu mezi nejlepší týmy rozhoduje splnění všech výše uvedených podmínek.

PROPLACENÍ SUROVIN
Nadační fond Albert proplatí nákup potřebný na přípravu receptu každého týmu v prvním kole, a to zasláním dárkové karty do prodejny Albert v hodnotě 200 Kč (jedna dárková karta je vždy určena pro jeden tým, v případě, že přihlásíte týmů více, obdržíte více dárkových karet).

Dárkovou kartu zašleme na adresu, ale až následně po obdržení přihlášky (receptu, fotografie a konceptu) do soutěže a také po obdržení účtenky za nakoupené suroviny v hodnotě minimálně 200 Kč. Suroviny mohou být nakoupeny v libovolné prodejně kterékoliv maloobchodní značky. Suroviny pro více týmů jedné školy nebo třídy mohou být na jedné účtence, poukázky zašleme jedné zodpovědné osobě ve škole. Účtenky včetně jména pedagoga, názvu a adresy školy zasílejte na adresu: Silvie Zavřelová, Nadační fond Albert, Radlická 117, 158 00 Praha 5.

PRŮBĚH SOUTĚŽE
Přihlašování do soutěže je možné v období od 1. března do 30. dubna 2023. Do finálového kola postoupí 3 nejlepší týmy z každé kategorie z celé České republiky, které splní veškeré podmínky soutěže. O finalistech rozhodne odborná porota Zdravé 5 i veřejnost. Odborná porota Zdravé 5 vybere z došlých přihlášek 2 nejlepší týmy z každé soutěžní kategorie a o 1 postupujícím týmu z každé kategorie (kromě kategorie Dětská zařízení, tato kategorie nebude podléhat veřejnému hlasování) rozhodne veřejnost prostřednictvím online hlasování na našich webových stránkách v období 3. května - 10. května 2023. Následně 12. května 2023 oznámíme postupující týmy do finále i finální soutěžní úkol. Velké Finále, kde se nejlepší týmy utkají o vítězství 10. ročníku soutěže, proběhne 26. května 2023. Na všechny finalisty čekají hodnotné věcné ceny. Vítězové se mohou těšit na vybavení školní kuchyně!

Časový harmonogram soutěže:

1. 3. 2023 Vyhlášení soutěže
1. 3. – 30. 4. 2023 Přihlašování týmů
5. 5. – 11. 5. 2023 Online hlasování (1 tým s nejvíce hlasy postoupí do finále, dva týmy vybere odborná porota z každé kategorie).
15. 5. 2023 Vyhlášení finalistů
26. 5. Velké Finále – vaření s finalisty za účasti odborné poroty

Nadační fond Albert si vymezuje právo případné změny podmínek nebo termínů soutěže, které včas oznámí na www.zdrava5.cz a e-mailem škole nebo zařízení.

V případě dotazů kontaktujte
Alenu Paldusovou: alena.paldusova@albert.cz, 720 936 177
Silvii Zavřelovou: silvie.zavrelova@albert.cz, +420 775 662 733.