Finále Zdravá 5 spuštěno.

Do prvního kola soutěže se mohou přihlásit tříčlenné týmy z každé mateřské školy, základní školy, dětského domova nebo nízkoprahových či volnočasových klubů v ČR. Dále se mohou hlásit také rodiče s dítětem nebo dětmi ve věku od 4 let (v této kategorii se může hlásit i dvoučlenný tým).

CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ FINÁLE ZDRAVÉ 5 2022 SLAVÍ 10 LET

KDO MŮŽE SOUTĚŽIT?
Do prvního kola soutěže se mohou přihlásit tříčlenné týmy z každé mateřské školy, základní školy, dětského domova nebo nízkoprahových či volnočasových klubů v ČR. Dále se mohou hlásit také rodiče s dítětem nebo dětmi ve věku od 4 let (v této kategorii se může hlásit i dvoučlenný tým). Zařazení do soutěžních kategorií proběhne následovně: Mateřská škola, Základní škola mladší žáci (1. a 2. třída), Základní škola starší žáci (3. – 5. třída), Základní škola žáci druhého stupně (6. – 9. třída), Dětské zařízení a Rodiče s dětmi. Každá škola, rodina, dětský domov i klub nominují libovolný počet týmů. Klienti dalších školských a sociálních zařízení jako jsou nízkoprahová zařízení a další subjekty pracující s dětmi a mládeží se mohu zúčastnit také a budou zařazeni do kategorie Dětská zařízení.

ZADÁNÍ A PŘIHLÁŠKA DO SOUTĚŽE
Tématem letošního ročníku je oslava, protože soutěž Finále Zdravé 5 slaví 10 let! Zadáním je tedy připravit jeden slavností pokrm, který splňuje zásady Zdravé 5, pokrmem někoho potěšit/obdarovat a vymyslet přání pro Zdravou 5 k 10. narozeninám soutěže:

1) PŘIPRAVTE SLAVNOSTNÍ POKRM, KTERÝ BUDE SPLŇOVAT ZÁSADY ZDRAVÉ 5.
Přihláška musí obsahovat slavnostní pokrm, který bude splňovat zásady Zdravé 5 - bude vyvážený, dodá energii a bude obsahovat zeleninu nebo ovoce. V kreativitě a originalitě se meze nekladou! Důležité je také stolování a servírování, kdy nám týmy mají za úkol poslat fotku, jak slavnostní pokrm naservírovaly případně nám zaslat fotku ze společného stolování (pohoštění mohou sníst společně v rámci soutěžního týmu nebo spolu s těmi, koho obdarují). Do přihlášky je nutné vložit přesný recept včetně použitých surovin.

2) POTĚŠTE POKRMEM
Letos opět hodnotíme myšlenku obdarování, kdy mají soutěžící za úkol navrhnout, komu připravené pohoštění darují, a udělají mu tak radost. Můžou to být paní učitelky, kuchařky ze školní jídelny, rodiče, babičky a dědečkové v domově pro seniory, sestřičky v nemocnici, složky IZS apod. Soutěžní týmy musí svůj výběr obdarovaného zdůvodnit.

3) POPŘEJTE ZDRAVÉ 5
Finále Zdravé 5 letos slaví 10 let, proto je dalším úkolem vymyslet přání pro Zdravou 5 k 10.narozeninám soutěže. Zpracovat přání je možné libovolně, soutěžící ho mohou například napsat, nakreslit nebo natočit na video. Porota ohodnotí především originalitu přání. Pokud budete přání zpracovávat výtvarně, zašlete ho fyzicky na adresu Nadační fond Albert, Radlická 117 Praha 5 158 00. Digitální přání nahrajte spolu s přihláškou a fotkami na web Zdravé 5.

K přihlášce na webu Zdravé 5 je potřeba přiložit popis přípravy slavnostního pohoštění včetně receptu, fotografie z přípravy a servírování nebo stolování (1), návrh na obdarování pokrmem (2), přání pro Zdravou 5 (3) (pokud budete přání posílat fyzicky na adresu NFA, přiložte k přihlášce jeho foto pro případ nedoručení). Upozorňujeme, že ve finálním bodování rozhoduje soutěžní recept (složení, suroviny, postup), příprava, stolování/servírování, myšlenka obdarování, originalita přání, ale také kvalita (ostrost) fotografií.

Hlásit se můžete v období od 7. března do 2. května 2022. Subjekt musí být registrován v systému Zdravé 5 (registrace na www.zdrava5.cz) a pod svými přístupovými údaji vyplňuje a nahrává přihlášku do soutěže. Tým z kategorie Rodiče s dětmi registraci nevyplňují a vyplňují přihlášku bez registrace. Součástí přihlášky musí být název soutěžního týmu (přezdívka), název pokrmu, soutěžní kategorie, fotografie (maximálně 4, každá o velikosti maximálně 500 kB, fotografie by měly být ostré a nerozmazané) a popisek s receptem, případně dalším sdělením, které s receptem souvisí.

KRITÉRIA SOUTĚŽE
Odborná porota bude hodnotit složení, přípravu, originalitu, stolování, myšlenku obdarování, přání pro Zdravou 5 a kvalitu zaslaných fotografií. Cena receptu by se měla pohybovat v hodnotě 200 Kč (na 3 porce). Týmy jistě u poroty zabodují i kreativním názvem receptu a celkovým pojetím – kostýmy soutěžících, dekorace apod. O postupu mezi nejlepší týmy rozhoduje splnění všech výše uvedených podmínek.

PROPLACENÍ SUROVIN Nadační fond Albert proplatí nákup potřebný na přípravu receptu každého týmu v prvním kole, a to zasláním dárkové karty do prodejny Albert v hodnotě 200 korun (jedna dárková karta je vždy určena pro jeden tým, v případě, že přihlásíte týmů více, obdržíte více dárkových karet).

Dárkovou kartu zašleme na adresu, ale až následně po obdržení přihlášky (receptu, fotografie a konceptu) do soutěže a také po obdržení účtenky za nakoupené suroviny v hodnotě minimálně 200 Kč. Suroviny mohou být nakoupeny v libovolné prodejně kterékoliv maloobchodní značky. Suroviny pro více týmů jedné školy nebo třídy mohou být na jedné účtence, poukázky zašleme jedné zodpovědné osobě ve škole. Účtenky včetně jména pedagoga, názvu a adresy školy zasílejte na adresu: Silvie Zavřelová, Nadační fond Albert, Radlická 117, Praha 5, 158 00.

PRŮBĚH SOUTĚŽE
Přihlašování do soutěže je možné v období od 7. března do 2. května 2022. Do finálového kola postoupí 3 nejlepších týmů z každé kategorie z celé České republiky, které splní veškeré podmínky soutěže. O finalistech rozhodne odborná porota Zdravé 5 i veřejnost. Odborná porota Zdravé 5 vybere z došlých přihlášek 2 nejlepší týmy z každé soutěžní kategorie a o 1 postupujícím týmu z každé kategorie (kromě kategorie Dětská zařízení, tato kategorie nebude podléhat veřejnému hlasování) rozhodne veřejnost prostřednictvím online hlasování na našich webových stránkách v období 9. - 13. května 2022. Následně 16. května 2022 oznámíme postupující týmy do finále i finální soutěžní úkol. Velké Finále, kde se nejlepší týmy utkají o vítězství 10.ročníku soutěže, proběhne 27. května 2022. Na všechny finalisty čekají hodnotné věcné ceny. Vítězové se mohou těžit na velkou výhru – víkend plný vaření a zážitků.

Nadační fond Albert si vymezuje právo případné změny podmínek nebo termínů soutěže, které včas oznámí na www.zdrava5.cz a emailem škole nebo zařízení.

Časový harmonogram soutěže:
7.3. Vyhlášení soutěže
7.3–4.5. Přihlašování týmů
9.5.-15.5. Online Hlasování (1 tým s nejvíce hlasy postoupí do finále, 2 týmy vybere odborná porota z každé kategorie).
16.5. Vyhlášení finalistů
27.5. Velké Finále – vaření s finalisty za účasti odborné poroty
10.6.-12.6. Víkend plný vaření a zážitků s vítězi

V případě dotazů kontaktujte:
Alenu Paldusovou: alena.paldusova@albert.cz, 720 936 177
Kristýnu Bernatovou: kristyna.bernatova@albert.cz, +420 720 936 133