Výuka

Výuka

Do programu Zdravá 5 se může přihlásit každá základní i mateřská škola nebo organizace pracující s dětmi v České republice.

Prostřednictvím tlačítka Registrovat se registruje, na email obdrží přihlašovací údaje, kterými se přihlásí, a pohodlně předobjedná celkový počet tříd. Po schválení předobjednávky obdrží na email výzvu k objednávce konkrétních termínů.

Vzdělávací program poskytuje Nadační fond Albert zdarma. Výuka může probíhat každý pracovní den školního roku v prostorách školy.

Vyučovací blok pro jednu školní třídu trvá dvě vyučovací hodiny, pro mateřskou školu 60 minut. Program vede lektor Zdravé 5, který zajistí všechny pomůcky i potraviny k výuce potřebné.

Více informací naleznete v sekci Výukové programy.

Školy

Programem Zdravá 5 prošlo ve školním roce 2022/2023 více než 40 tisíc dětí ze základních a mateřských škol v celé České republice.

Zdravá 5 probíhala nejen v rámci běžné výuky v hodinách, ale obohacovala i školní Dny zdraví nebo jiné akce podobného typu zaměřené na zdravý životní styl. Dalších 10 tisíc dětí se seznámilo se Zdravou 5 díky metodickým seminářům pro pedagogy, kterých proběhlo celkem 10 (informace o seminářích a termínech konání najdete zde.

Termín konání programu se vždy pokoušíme maximálně přizpůsobit potřebám školy s ohledem na kapacity lektorů v daném regionu.

Od školního roku 2022/2023 nabízíme neziskovým organizacím kurz udržitelného vaření, který je určen primárně pro dětské domovy a neziskové organizace a je založen na propojení principu neplýtvání potravinami a aktivit Nadačního fondu Albert, což nám dávalo velký smysl.

Ve školním roce 2023/2024 nabízíme nově v Praze a Středočeském kraji 3.-5. třídám základních škol zcela nový unikátní program v angličtině jménem Mr. Tummy. Odborně vyškolená lektorka provází děti příběhem prostřednictvím interaktivních úkolů, her a zajímavých pomůcek. Cílem tohoto programu je propojit anglickou výuku s tématem zdraví zábavně, hravě a ukázat dětem, že obě oblasti je mohou velmi bavit.

Lektoři

Se Zdravou 5 spolupracují desítky lektorů ze všech regionů České republiky. Všichni jsou pro program odborně vyškoleni a neustále se v oblasti zdravého životního stylu vzdělávají.

Mají zároveň pedagogické zkušenosti. Zdravá 5 jim poskytuje možnost stát se součástí unikátního vzdělávacího projektu, flexibilní pracovní dobu i spolupráci na dalších projektech Nadačního fondu Albert.

okud máte zájem o spolupráci se Zdravou 5 jako odborný lektor, zašlete nám na e-mail Alena.Paldusova@albert.cz váš životopis a motivační dopis.

 • Ivona Benešová, Královéhradecký kraj
  Ivona Benešová, Královéhradecký kraj
  Mládeži a dětem se věnuji již spoustu let. Původní zdravotní profese a vlastní děti mne inspirovaly ještě hlouběji proniknout do zdravého stravování a komplexního životního stylu.  Při hodinách Zdravé 5 komunikuji s dětmi o tom, co jim prospívá a co méně. Máme možnost na toto téma diskutovat a otevřít si nové obzory. Děti ví, že je v životě více možností. Mají tak otevřené dveře pro to, co si zvolí.... číst více.
 • Lucie Hostonská, Liberecký kraj
  Lucie Hostonská, Liberecký kraj
  O zdravý životní styl se zajímám už spoustu let. K projektu Zdravé 5 jsem se dostala před pár lety a musím říct, že mě naprosto nadchl. Jsem lektorkou tance a i mé děti sportují, takže u nás bylo úplně normální mluvit a přemýšlet o tom, co si do svého těla dáváme. Vždycky jsem se snažila o to, poskládat jídlo tak, aby dětem nejen chutnalo, ale aby se jim i líbilo, bavilo je,  bylo pestré a... číst více.
 • Tereza Kukol, Jihomoravský kraj
  Tereza Kukol, Jihomoravský kraj
  Jsem maminka tří dětí, výživě se věnuji přes 15 let a zdravý životní styl se stal postupně součástí naší celé rodiny. Díky programům Zdravé 5 mohu od roku 2018 své zkušenosti předávat dál už těm nejmenším. Děti jsou díky své přirozenosti velmi kouzelné a jsou schopné formou krásných her, které Zdravá 5 opravdu má, pochopit spoustu souvislostí co se stavby těla, správného... číst více.
 • Jolana Keprtová, Olomoucký kraj
  Jolana Keprtová, Olomoucký kraj
  Podíváme-li se kolem sebe, zjistíme, že všude kolem nás je spousta chutných lákadel. Na čem záleží, jestli po nich sáhneme či ne? Necháme se zlákat tímto obezitogenním prostředím? Z valné většiny dětí s nadváhou vyrostou obézní dospělí. To, že obezita s sebou nese celou řadu zdravotních komplikací, dnes velmi dobře víme. Vtiskneme-li malému dítěti (nejlépe v součinnosti... číst více.
 • Radka Drobná, Královéhradecký kraj
  Radka Drobná, Královéhradecký kraj
  Jsem původem pedagog s láskou k jídlu. Jídlo může potěšit, ale také ublížit. Děti jsou budoucností nás všech, proto je důležité je seznamovat se základy správného stravování pro jejich zdraví a vitalitu již od útlého věku. Se Zdravou pětkou spolupracuji několik let právě pro její přístup ke vzdělávání dětí v této oblasti. Programy o jídle  jsou pro děti hravé, edukační a... číst více.
 • Barbora Pavlíková, Praha
  Barbora Pavlíková, Praha
  Dobré, vyvážené jídlo a pohyb jsou mojí součástí už mnoho let. Ráda se v této oblasti vzdělávám, zkouším nové potraviny a recepty z nich. Nabrané zkušenosti se snažím předávat, a to nejlépe tomu nejcennějšímu, co máme – našim dětem.  Kvalitní strava je velice důležitá pro jejich správný vývoj. Jsem moc ráda, že existují vzdělávací programy jako je... číst více.
 • Nikola Pravdová, Praha
  Nikola Pravdová, Praha
  Práci s dětmi i zdravému životnímu stylu se věnuji už několik let. V oblasti zdravé výživy se neustále vzdělávám a sleduji nové poznatky. Prostřednictvím Zdravé 5 se snažím dětem přiblížit 5 základních zásad zdravého stravování. Hravou a zábavnou formou s dětmi probíráme, co, kdy a kolikrát jíst a pít a jak se chovat, aby naše tělo fungovalo tak jak má. Školní děti rády soutěží,... číst více.
 • Iveta Ondrášková, Moravskoslezský kraj
  Iveta Ondrášková, Moravskoslezský kraj
  Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A u výživy to platí dvojnásob. Jsme tady od toho, abychom dětem v mateřských a základních školách připomínali zdravé způsoby stravování, které jsou v mnohých rodinách opomíjeny. Hravou a zábavou formou dětem přiblížíme, jak díky stravě a vhodně zvolenému jídelníčku mohou prožít svůj život kvalitněji. Všichni víme, že... číst více.