Cizrnový humus

✅ 1 plechovka cizrny (400g/240g)
✅ 50 g sezamových semínek
✅ 50 ml panenského olivového oleje
✅ 70 ml nálevu z cizrny
✅ 1 – 2 stroužky česneku
✅ šťáva z ½ citronu
✅ ½ lžičky soli
✅ krekry nebo pečivo k servírování
⭐️ Sezamová semínka krátce nasucho opražte v pánvi, dokud nebudou zlatavá. Poté je přesuňte do mixéru a společně s olivovým olejem rozmixujte. Takto vzniklá pasta ze sezamových semínek se nazývá „tahini“ a pod tímto názvem ji koupíte i již hotovou v tubě či sklenici. Z cizrny slijte nálev a ponechte pouze cca 70 ml (zbytek ale nevyhazujte, viz. náš tip).
⭐️ Cizrnu i s odměřeným nálevem přidejte do mixéru k sezamové pastě a přidejte také česnek, sůl a vymačkanou šťávu z půlky citronu. Rozmixujte dohladka. V případě potřeby můžete konzistenci i chuť doladit přidáním dalšího oleje, citronové šťávy, česneku či soli. Hotový hummus můžete mazat na pečivo jako pomazánku či si v něm namáčet různé placky, krekry či zeleninu. Hummus lze i obměňovat přidáním dalších ingrediencí – například chilli papriček, římského kmínu, kurkumy či červené řepy.
⭐️ Náš tip: Nálev z cizrny je tekutina plná bílkovin, která funguje podobně jako například vaječný bílek a můžete s ní tak i pracovat. Lze ji vyšlehat na sníh a použít na dezerty a koláče (použít ji můžete například i v dalším receptu na koláč z červené řepy) či přidávat do slaných jídel, například placek či polévek, a zvýšit tak jejich nutriční hodnotu.

Cizrnový humus